Marka Sorgulama

Marka oluşturmak istiyorsanız ve beğendiğiniz bir isim varsa bu ismin daha önce kullanılıp kullanılmadığı ile ilgili marka sorgulama yapılması gerekmektedir.

google reklam
Ekibimiz, sertifikasyon programlarını başarıyla yürüten ve geliştirici lisanslı uzmanlarımız tarafından yönetilmektedir.
 

Marka, üretilen bir ürünün diğer firmalardan ayırt edilmesine yarar. Bu sebeple üretim yapan her firmanın bir marka edinmesi gerekmektedir. Marka oluşturmak istiyorsanız ve beğendiğiniz bir isim varsa bu ismin daha önce kullanılıp kullanılmadığı ile ilgili marka sorgulama yapılması gerekmektedir.

Marka sorgulama için Türkiye Patent Enstitüsüne ilk önce başvuru yapılması gerekir. Başvuru yapıldıktan sonra bu isim yayına girer ve 3 aylık bir sürede yayında kalmaktadır. Bu sürede herhangi bir itiraz olmazsa isim başvuruda bulunan kişiye patentlenmektedir. İsme ret gelmesi durumunda ise üç aylık süre sonunda KHK'ya itiraz bildirimi gönderilmektedir.

Profesyonel Marka Sorgulama

Marka sorgulama işlemi uzman olan ekipler tarafından gerçekleştirilmektedir. Gelişi güzel yapılan marka sorgulamalarında ileri dönemlerde sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu sebeple geniş kapsamlı bir araştırma yapmak oldukça önemlidir.

Marka Tescil Sorgulama İşlemleri

Marka tescil bilgilerinin sorgulanabilmesi için kimlik bilgileri ile birlikte adres ve telefon bilgileri de gerekmektedir. Marka sorgulama işleminde markanın ortakları bulunuyorsa tüm ortakların imzaları gerekmektedir. Eğer alınacak olan marka şahsi ise yalnızca vekaletname bilgilerinin doldurulması yeterli olmaktadır. Başvuruda bulunulacak markanın bir logosu bulunuyorsa o logonun da belgeler ile birlikte dosyaya konulması gerekir.

Online Marka Sorgulama İşlemleri

Marka Sorgulama işlemini online bir şekilde yapmak da mümkündür. Bunun için Türkiye Patent Enstitüsünün sitesine girerek işlemleri o sayfa üzerinden yapmak gerekmektedir. Bu sitede bir form ile karşılaşırsınız. O formu doldurarak online işleminize devam edebilirsiniz. Buradan marka başvurularınızın sürecini, hangi alanlarda tecilin uygun olduğunu çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Girilen markanın uygunluğu bulunmuyorsa başka marka ismi girilerek yeni bir başvuru yapmak gerekmektedir. Seçilen marka ismi başka bir firmanın adında bulunuyorsa, bu firmada sizin faaliyet göstereceğiniz sektörde faaliyet gösteriyorsa marka ismi yüksek bir ihtimal ile ret alır.

Marka Adı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Marka isimleri seçilirken dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu konuda bazı hatalara sıkça rastlanılır. Örneğin hali hazırda bulunan bir markanın sonuna farklı ekler getirilerek yeni bir marka ismi oluşturmaya çalışmak oldukça yanlıştır. Bu sebeple kişilerin marka ismi seçerken uzman kişilerden yardım alması ve bu kişiler ile çalışarak marka ismine karar vermesi çok daha sağlıklı bir yöntemdir. Uzman ekipler bu konuda daha bilgili ve deneyimli oldukları için hata olma payı çok düşüktür.

Marka Sahibi Olmanın Avantajı

Marka sahibi olmanın pek çok avantajı bulunmaktadır. Bir pazarlama stratejisi yöntemi olarak da firmaların marka edinmesi oldukça önemlidir. Marka sahibi olmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Bir marka edinerek vermiş olduğunuz hizmet ile ürettiğiniz ürünlerin taklit edilme riskini azaltırsınız.
  • Firmanız marka ile daha kurumsal bir yapıya ulaşır.
  • Markanıza ait logonuz da tescillenerek garanti altına alınmış olacaktır.
  • com.tr tarzı kurumsal alan isimleri almanız çok daha kolay olacaktır.
  • Pek çok konuda marka almak firma açısından yasal bir güvence sağlar.

Marka edinerek şirketin yasal haklarını da güvence altına almış olursunuz. Her yıl binlerce merdiven altı üretim yapan ve fason iş yapan yerler marka yetkilileri tarafından engellenmektedir. Alan isimlerinin izinsiz olarak kullanılması da uluslararası bir boyutta engellenebilmektedir.

Markalarda belirli dönemlerde yenileme işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bir markanın devamlılığını sağlayabilmesi için bu işlemi yapması oldukça önemlidir. Üretilen markanın çalışma alanları geliştiği durumlarda da yenileme yapılması gerekir.

Bir markanın tescillenmesi ya da patent alması bu markanın taklit edilemeyeceği anlamına gelmemektedir. Bu sebeple marka alındıktan sonra da markanın takip edilmesi ve koruma altına alınması oldukça önemlidir.

Dijital Yönetim Cmd Market Logo

Ücretsiz Marka Sorgulama

Hemen Sorgula

Veya bugün dijital dünya da yerinizi almak için bizi arayın.

0850 346 60 72**Hafta içi 09.00-18.00